לימודי שייט

הגיע הרגע בו השתחררתם מהצבא ואתם שוקלים את המשך צעדיכם. כמה טוב היה לשלב בין התחביב למקצוע נכון? כמה היו רוצים שהים יהיה גם העבודה שלהם?

חיילים משוחררים שמחפשים משהו מגניב ללמוד, שגם יתן להם מקצוע וגם יהיה משהו מעניין ומיוחד, יכולים לפנות ללימודי שייט. אלו מאיתנו שחובבים את הים, יכולים כעת להפוך את התחביב למקצוע. קיימים לא מעט קורסים ברחבי הארץ שמלמדים כיצד להשיט סירה או יאכטה, ברמה מקצועית, אולם חשוב להבין כי רשיון שייט בתום הלימודים הינו הכרחי, והוא מושג לאחר מספר בחינות. הבחינות הינן של רשות הספנות והנמלים שכפופה למשרד התחבורה.

היכן מתקיימים לימודי שייט?
ככלל, לימודי שייט מתקיימים במרינות, ואלו נמצאות בתל אביב, חיפה, הרצליה, אשדוד ואשקלון. במרינות אלו קיימים בתי ספר המציעים כל מיני קורסים שבסיומם ניתן לפנות לבחינות של הרשות. בנוסף לבתי הספר הפרטיים הללו, ישנו מסלול לימודי שייט במרכז האקדמי רופין, שם מקבלים בתום הלימודים גם רשיון שייט וגם תואר במדעי הים.

לימודי שייט - קורס סקיפרים
קורס סקיפרים הינו השם הידוע והנפוץ ללימודי שייט לצורך רשיון משיט 30 המאפשר להשיט יאכטה. בקורס זה יש צורך לעבור 4 בחינות עיוניות בטרם ניגשים ללימודי שייט המעשיים. הבחינות העיוניות אינן פשוטות, ומתקיימות בטור, כלומר צריך לעבור תחום אחד בטרם עוברים לאחר. בנוסף לכך הבחינות הן אמריקאיות ויש שיגידו שמעט מבלבלות ולכן, שיעור ההצלחה בהן אינו גבוה במיוחד, וכתוצאה מכך אורך המסלול של לימודי שייט אלו יכול להגיע גם עד כשנה.

חשוב לדעת כי רשיון משיט 30 מאפשר להשיט יאכטה בחופי מדינת ישראל, אך אינו מאפשר להשיט יאכטה מחוצה להם. עם זאת, הרשיון תקף במדינות אחרות, כך שתמיד ניתן לטוס למדינה אחרת, ושם לשכור יאכטה ולהשיט אותה.