טיול לפי עונות בהודו

תת היבשת ההודית משתרעת על פני שטח שגודלו כמעט פי 150 משטחה של ישראל, וחיים בה למעלה ממיליארד איש (מיליארד ומאתיים מיליון ליתר דיוק).

תת היבשת ההודית משתרעת על פני שטח שגודלו כמעט פי 150 משטחה של ישראל, וחיים בה למעלה ממיליארד איש (מיליארד ומאתיים מיליון ליתר דיוק). קשה בכלל לדמיין מדינה בגודל כזה, ועוד יותר קשה לדבר על מזג האוויר במדינה, וכיצד הוא צריך להשפיע על רכישת ביטוח נסיעות לקראת תכנון הטיול הבא שלכם. באופן כללי הודו, שנמצאת בין הרי ההימליה לאזורים טרופיים ולחים, מתאפיינת בחורפים נוחים שאידיאלים לתיירים, קייצים לוהטים, ועונות מונסון שבהן יורד גשם בלתי פוסק. עם זאת, מכיוון שהישראלים נמשכים בדרך כלל לכמה אזורים ספציפיים בהודו, ניסינו בכל זאת לגבש כמה המלצות עבור כל אחד מהם.

גואה
הזמן הטוב ביותר לבקר בגואה שבמערב הודו הוא בין אוקטובר לאפריל, כששיא עונת התיירות באזור הוא בחודשים דצמבר וינואר. התיירים שמגיעים לחגיגות חג המולד והשנה האזרחית החדשה יכולים ליהנות ממזג אוויר שנחשב נוח במונחים מקומיים, אבל הטמפרטורות במהלך היום עדיין יכולות להגיע אל שלושים מעלות צלזיוס. לישראלים זה כנראה ירגיש קצת כמו לבלות את חופשת הפסח באחד ממלונות ים המלח. עונת הגשמים בגואה היא בחודשים יוני ויולי, אז בורחים התיירים מהאזור והמחירים צונחים. אם גשמי מונסון לא מרתיעים אתכם, תוכלו לחוות חוויה מדהימה בתקופה זו של השנה, כשאזורי התיירות יהיו כמעט נטושים לחלוטין.

פונג´ב
מדינת פונג´ב נמצאת בקצה הצפון מערבי של תת היבשת, ולכן החורפים בה קרובים לחורפים האירופאים או הישראלים יותר מאשר בכל חלק אחר של הודו. החל מדצמבר הטמפרטורות צונחות ובמהלך ינואר הן יכולות להגיע אפילו ל-0 מעלות צלזיוס בשעות הלילה. החודשים הנוחים ביותר לטיול באזור זה הם בין אוקטובר לנובמבר ובין פברואר למרץ. מזג האוויר בתקופה זו נוח ונעים, ולכן מרבית הפסטיבלים באזור מתרחשים גם הם בחודשים אלה. באפריל מתחילה העונה הגשומה, וגשמי המונסון מפנים את מקומם שוב רק לקראת אוקטובר.

רג´סטאן
רג´סטאן נמצאת גם היא בצפונה של הודו, אבל זו מדינה מדברית ובגלל מיקומה המרכזי יותר פוקדים אותה תיירים לאורך כל השנה, שמבקרים באתרי המורשת, המקדשים ושמורות הטבע שבמדינה. אם זו הפעם הראשונה שלכם בהודו, מומלץ לבקר ברג´סטאן בחודשי החורף – אוקטובר עד מרץ, או בעונת המונסון – יולי עד ספטמבר, אז מזג האוויר יציב יחסית לאורך כל שעות היממה. בחודשי החורף מזג האוויר קיצוני יותר, ובעוד במהלך היום חם באופן קיצוני, בלילה הטמפרטורות צונחות עד כדי קפיאה כמעט, בדומה לימי הקיץ בהר הנגב בארץ. בחודשים מאי-יוני, לעומת זאת, מזג האוויר הופך את רג´סטאן לכבשן של ממש, עם טמפרטורות מעל 40 ואפילו מעל 45 מעלות צלזיוס. אפילו אלה מאיתנו שרגילים לחופשות באילת או בסיני, זה מזג אוויר לא פשוט.

בנגל
גם למדינת בנגל לא היינו ממליצים לכם להתקרב בחודשי הקיץ. אומנם הטמפרטורות שם מגיעות "רק" עד סביבות 35 מעלות צלזיוס, אבל בתמורה תקבלו אחוזי לחות שיגרמו לכם להתגעגע לתל אביב המהבילה. במהלך השנה יורדים במדינה בין 1000 ל-2000 מילימטרים של גשם, ורק בחודשי החורף – בין אוקטובר למרץ, אפשר לדבר על מזג אוויר שהוא בתחום הסביר, עם טווח טמפרטורות שבין 10 ל-20 מעלות צלזיוס.

מומבאי
אחד היעדים הפופולריים ביותר בהודו, מומבאי ששוכנת על קו החוף של הים הערבי, סובלת גם היא ממזג אוויר לח שמביאות הרוחות מהים. עונת הקיץ במומבאי נמשכת מחודש מרץ ועד מאי, ובתקופה זו העיר היא פשוט בלתי נסבלת מבחינת מזג האוויר. אפילו עונת המונסונים מביאה עימה מזג אוויר נוח יותר, אבל אם אתם לא רוצים לטייל תחת גשם בלתי פוסק, תצטרכו לחכות עד לחודש אוקטובר, אז הרוחות מתקררות מעט, מצננות את האוויר, והופכות את השהות בעיר לנעימה ומהנה.