טיול לפי עונות לתאילנד

השתחררתם, חסכתם, ועכשיו אתם רוצים לדעת מתי הזמן הטוב ביותר לנסוע לתאילנד? כמו אל כל מקום שתחליטו לטוס אליו בעולם, תזמון נכון של טיול בתאילנד הוא גורם קריטי.

ודאי תשמחו לדעת שלפחות בכל מה שנוגע למזג אוויר, לא תמצאו בתאילנד תנאים קיצוניים שימנעו מכם לטייל בה. בניגוד למקובל, דווקא חודשי הקיץ פחות מומלצים, מכיוון שעונת הגשמים נמשכת בין יולי לאוקטובר. אלא שגם אם גיליתם באתר יורם לימודים ששנת הלימודים מתחילה מוקדם משציפיתם, ותאריכי הנסיעה האפשריים הם דווקא בעונת הגשמים – לא נורא. גם במהלך תקופה זו יש הפוגות גדולות בגשמים, ובין שבר ענן אחד לשני אתם יכולים להמשיך ולטייל. לאורך כל השנה מזג האוויר הוא נוח, וכמו בישראל חודשי הקיץ הם החמים ביותר, והתקופה הקרה ביותר היא בין נובמבר לפברואר. בניגוד לישראל, חודשי החורף הם דווקא החודשים היבשים, ובהם לא צפוי שתיתקלו ביותר מדי גשם. עם זאת, קחו בחשבון שתאילנד היא מדינה גדולה עם אזורי אקלים משתנים, ולא משנה באיזו תקופה בשנה תגיעו – תמיד יהיו אזורים שבהם תוכלו לבקר. כי מה שטוב בתאילנד זה שהיא טובה ויפה ונוחה בכל גיל. לפני או אחרי החתונה ואפילו עם בוא הילדים.

מרכז ומזרח תאילנד
במרכז תאילנד ובמחוזות המזרחיים מתחיל מזג האוויר הקיצי והחם בסביבות אמצע פברואר ונמשך עד אפריל, אז יכולות הטמפרטורות להגיע גם ל-40 מעלות צלזיוס. חודשי החורף הם מאמצע נובמבר עד אמצע פברואר, אבל גם בהם יש רק ימים בודדים שהם קרים באמת. בשאר הזמן תיירים ישראלים יכולים לחוות בעיקר ימים חמימים, אך לא מעיקים. בסביבות מאי מתחילה העונה הגשומה שנמשכת עד אוקטובר, ובה יורדים גשמים רבים במטחים עזים שיכולים להימשך כ-30 דקות. לכן, אם אתם מתכננים ביקור לאזורי החוף במזרח – פטאיה, ראיונג, או קו צ´נג, הזמן הטוב ביותר לנסוע הוא מדצמבר עד מאי.

צפון וצפון מזרח תאילנד
החלוקה הבסיסית לעונות באזורים אלה של הממלכה דומים למדי לאלה שבמזרח המדינה, אך החורפים בצפון קרירים בהרבה. באזורי ההרים הטמפרטורה אף יכולה להגיע בחורף ל-0 מעלות צלזיוס. באזורים אלה מתחיל החורף בנובמבר, ונמשך עד פברואר, וזו התקופה הטובה ביותר לבקר באזור – הפרחים מלבלבים, האוויר קר ויבש, ההרים אפופי ערפילים והנוף נהדר. גם בחודש אפריל, שהוא חם יותר מחודשי החורף, כדאי ומומלץ לבקר באזור, בייחוד בתקופת פסטיבל סונגקראן. אם אתם חוששים בכל זאת מהחום, ודאי תיהנו מהמנהג המקומי בתקופת הפסטיבל – להתיז מים על העוברים ושבים.

דרום תאילנד
המעבר בין העונות בדרום תאילנד הוא הרבה פחות מובחן מאשר בחלקים האחרים של המדינה, והחלוקה היחידה היא לקיץ ולעונה הגשומה. אם אתם מבקרים בחלק המערבי – כלומר בפוקט או בחופים האחרים של ים אנדמן, הזמן הטוב ביותר לנסוע הוא בין אמצע נובמבר לאפריל, אחרת תיקלעו לעונת המונסונים וקיים סיכוי סביר שלא תצליחו כלל להגיע לאיים בדרך הים בשל הסופות. בחלקים המזרחיים של חצי האי – קוסומוי והחופים האחרים של מפרץ תאילנד, כדאי לבקר בין דצמבר ליוני. למרות זאת, בכל אזור הדרום ניתן לבקר לאורך כל השנה, כל עוד אתם בודקים היטב מראש את תחזית מזג האוויר, ונמנעים מהגשמים.