איך מחליטים מה ללמוד אחרי הצבא

בשעה טובה, אתם עומדים להשתחרר משירות החובה שלכם בצה"ל, או שלאחרונה אף השתחררתם. כעת עליכם להחליט לאיזה תחום לימודים להכנס. המאמר הבא מציג אפשרויות שונות שיעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה

איך מחליטים מה ללמוד אחרי הצבא?
בשעה טובה, אתם עומדים להשתחרר משירות החובה שלכם בצה"ל, או שלאחרונה אף השתחררתם. כעת, במקביל לכך שאתם מוצאים לעצמכם עבודה נחמדה, אתם גם צריכים להחליט מה אתם תלמדו לתואר הראשון. חשוב מאד להבין שני דברים. ראשית – תואר ראשון הוא דבר חשוב מאד בימינו. תואר ראשון, כפי שכל מוסד של ייעוץ לימודים יסביר לכם – הוא המפתח שלכם למקצוע רווחי ומכניס בעתיד, שגם יעניק לכם בטחון תעסוקתי, ואפשרות להקים משפחה, ולממש את החלומות שלכם. הדבר השני שצריך להבין, נוגע לצעירים אחרי צבא אשר עדיין לא בטוחים מה הם ילמדו. אתם יכולים להיות בטוחים – לפי הסטטיסטיקה של מוסדות בתחום ייעוץ לימודים, נראה כי יותר ממחצית מהצעירים, לא יודעים בעת שחרורים מצה"ל מה הם ילמדו. אז איך אפשר לבחור?

כל העצות שיעזרו לכם
ריכזנו עבורכם כמה עצות, הנוגעות לתחום של ייעוץ לימודים לתואר ראשון, כך שאתם תוכלו לבחור את המסלול שמתאים לכם:
לא למהר – רק השתחררתם עכשיו מהצבא, אתם בני 22 לכל היותר, וכל החיים עוד לפניכם. לעומת זאת, כאשר יהיה לכם תואר ראשון ביד, רצוי שאתם תעבדו בתחום שקשור למה שלמדתם, וזה יהיה גם התחום שילווה אתכם ככל הנראה למשך רוב ימי חייכם. לכן, אם אתם לא בטוחים מה אתם רוצים ללמוד, לא צריך לקפוץ על התוכנית הראשונה שמציעים לכם, ולא צריך לבחור בתוכנית שאתם לא שלמים איתה. אפשר להמתין שנה, שנתיים, ואפילו שלוש או ארבע שנים לאחר השחרור עד שבוחרים מה ללמוד – כל עוד אתם תסיימו את הלימודים בתחושה טובה, ותבינו שזה התחום שמושך אתכם. גם מי שמסיים תואר ראשון בגיל 32, יכול להשתלב בשוק העבודה.
להתחיל לבצע סינונים – לפעמים, כשרואים את הרשימה המלאה של מסלולים לתואר ראשון, אפשר ללכת לאיבוד בתוך כל התארים הללו. חשוב מאד להתחיל לבצע סינונים שונים, ותתפלאו לגלות – דווקא הסינונים הגדולים ביותר הם הפשוטים יותר. ראשית, עשו סינון לפי פקולטות – יש כאלה שמבחינתם תואר במדעי הרוח לא בא בחשבון, ויש כאלה שיתרחקו מהמדעים המדויקים, וכיו"ב. בכל מקרה שכזה, הסינון יבטיח לכם שמרשימה של 100 תארים, אתם תגיעו בסוף ל5-6 תארים אפשריים.
לבחון לעומק – מכאן, חשוב מאד לבחון כל תואר ותואר היטב. לכו לאתרים של ייעוץ לימודים והתייעצו עם אנשים בנוגע למסלולים שמושכים אתכם. דאגו לקבל כמה שיותר מידע – איזה קורסים יש בתור, מהן הדרישות בקורסים, היכן אפשר להשתלב בשוק העבודה בהמשך, איך הסגל המקצועי, וכיו"ב. כך תוכלו לקבל יותר מידע, ולקבל החלטות טובות יותר.

ומה עוד חשוב לזכור?
 כמובן שאם יש לכם התלבטות של ממש, אפשר לפנות למוסדות שעוסקים בתחום של ייעוץ לימודים. במוסדות הללו, מבצעים לכם ראיון מעמיק מאד, ומעבירים אתכם סדרה של מבחנים ומבדקים. בסיום התהליך, אתם תקבלו המלצות עבור מסלולי לימודים שיכולים להתאים לכם, והדבר יכול לסייע לכם בבחירה הסופית. זכרו שלימודים צריכים גם להיות מהנים ומתגמלים – ולכן בחרו אך ורק במסלול שאתם שלמים איתו לחלוטין.