שימוש בחברת יחסי ציבור למיתוג עסקי

מקובל לחשוב שבעידן בו הרשת שולטת בכל תחומי החיים, אין יותר צורך בחברת יחסי ציבור על מנת לבצע מיתוג עסקי. אך המציאות מוכיחה שלא רק שקשה להיפטר מהרגלים ישנים, אלא גם שחברות יחסי הציבור הסתגלו בהצלחה לעידן החדש והפכו את עצמן לחברות המתמחות בניו-מדיה או "מדיה חברתית".

מיתוג עסקי חיובי באמצעות כלי התקשורת המסורתיים
למרות שלאינטרנט יש פוטנציאל ויראלי גדול במיוחד, עדיין קשה להפיץ סיפור טוב בלי התייחסות מאמצעי המדיה המסורתיים. כך למשל, אם חברה מסוימת רוצה לחזק את המותג שלה באמצעות פרסום של פעילות פילנתרופית או תרומה לקהילה, סביר להניח שהיא עדיין תצטרך להשתמש בשירותיה של חברת יחסי ציבור על מנת להפיץ את הסיפור. כמובן שאין מניעה להשתמש גם ברשתות חברתיות, אך ברוב המקרים , המטרה היא שהסיפור יופץ בכל כלי התקשורת בו זמנית, ולא שאמצעי התקשורת ישמעו על הסיפור מפרסומים במדיה החברתית…

טוקבקים ואתרי ויקי  - התחום השחור אפור של המיתוג העסקי
אמנם לא מדובר בשירות שחברות יחסי הציבור מפרסמות בראש חוצות, אך לפי ההערכות, אין היום כמעט כתבה באתר אינטרנט גדול עם אופי צרכני עסקי, שלא מושכת אליה טוקבקים בתשלום. גם בתקופת בחירות ישנו גידול ניכר בהיקף הטוקבקים הממומנים, וזאת מתוך הבנה שלטוקבקים יש השפעה גדולה הרבה יותר על הבוחרים הפוטנציאלים מאשר לתשדירי הבחירות המסורתיים שהאפקטיביות שלהם מוטלת בספק. (הסדרה "פולישוק" הציגה זאת בצורה מצוינת בעונתה השנייה).

בדומה לטוקבקים, ישנם יחצנים אשר לא חוששים לחצות את הקווים ולשנות ערכים בויקפדיה (או אתרי מידע פתוחים אחרים) אודות חברה או אישיות מסוימות . בדרך כלל הפעולות האלו לא מצליחות מכיוון שקהילת העורכים הבחירה של האתר מנטרת אותו ללא הרף או "שמה עין" על ערכים רגישים (במקרים קיצוניים, נחסמת היכולת לערוך ערכים מסוימים ללא הזדהות).

רשתות חברתיות
תחום הרשתות החברתיות נחשב לטרנד החם ביותר בכל מה שקשור לבניית מיתוג עסקי חיובי באמצעות הרשת. ההבדל העקרוני לעומת אספקטים אחרים של רשת האינטרנט, הוא שהפעם הפנייה אל הגולשים וגם הפידבקים שמקבלים מהם מתרחשים בזמן אמת. כלומר, חברת יחסי הציבור לא יכולה להשתמש בטקטיקה הצבאית הידועה של "שגר ושכח", אלא חייבת להיות נוכחת במדיה החברתית 24/7 ולהגיב לכל אירוע שמתרחש, חיובי או שלילי. מסיבה זו, שירותי מדיה חברתית עשויים להפוך לחוד החנית של חברות יחסי הציבור בשנים הקרובות, והתקציבים שיושקעו בכך יגדלו בהתאם. (כבר כיום צופים כי בכירים בתחום המדיה החברתית עשויים ליהנות בעתיד ממשכורות עתק).

לסיכום, חברות יחסי הציבור של היום נדרשות לבצע מהלכים מיתוגים עסקיים בכל אמצעי התקשורת הקיימים ולהכיר כל אחד מהם על בוריו. למרות שהתקשורת המסורתית נמצאת כיום בקשיים , הרי שיש לה עדיין השפעה מכרעת על דעת הצרכנים כלפי מותגים ועסקים.