יום השחרור

חיילים וחיילות רבים מחכים בקוצר רוח ליום השחרור. כשהיום הזה מגיע, הם מקווים לעבור אותו כמה שיותר מהר ולהפוך לאזרחים מן המניין. קבלו שלב אחר שלב את תהליך השחרור בבקו"ם.

רגע לפני שאתם הופכים לחיילים משוחררים ואזרחים מן המניין, עליכם לעבור מספר תחנות בבקו"ם על מנת להשלים את חובותיכם לצבא הגנה לישראל. במקום שרשרת חיול כפי שהיה ביום גיוסכם, כעת תעברו שרשרת שחרור, כשהשלב הראשון הוא הגעה לבקו"ם ולתחנת הקבלה.

תחנת הקבלה
השלב הראשון בתהליך השחרור הוא אימות נתונים במדור שחרורים. עליכם להציג אחד או יותר מהאישורים הבאים: פקודת שחרור עדכנית, תעודת חוגר / קצין /נגד ו/או אישורים רפואיים (לבעלי פרופיל 24 או 21). לאחר שבוצע האימות ונמצאה זכאותכם לשחרור מהשירות הצבאי, תעברו לתחנה הבאה – תחנת האפסנאות.

תחנת האפסנאות
בדיוק כפי שזה נשמע לכם, בתחנה זו עליכם להזדכות על הציוד שקיבלתם ביום גיוסכם, כגון קיטבג, מכנסיים וחולצות, מעיל, סוודר, חגורה, נעליים צבאיות, תחבושת אישית ועוד. חשוב לדעת כי במידה ויחסר לכם ציוד כלשהו, תידרשו לגשת לתחנת התשלומים ולחתום על החוסר. כמו כן, ינוכה שווי החוסר מהמשכורת האחרונה שלכם מצה"ל. לאחר החזרת הציוד, תופנו לתחנת השיבוץ.

תחנת השיבוץ
בתחנה זו יוחלט האם תשובצו לשירות מילואים ואיפה או האם לתת לכם פטור מלא משירות מילואים. במידה ואתם מיועדים לשירות מילואים, קצין המיון יחליט לאיזו יחידה תופנו ומהי דרכם כמילואימניקים בצבא הגנה לישראל. אגב, בתחנה זו תיפרדו באופן סופי מתעודת החוגר שהסתובבתם עימה במשך השירות הצבאי. בתחנה הבאה, תחנת השיגור תקבלו את התעודה הרלוונטית עבורכם.

תחנת השיגור
זוהי התחנה האחרונה במסגרת שרשרת השחרור ויום השחרור מצה"ל. אלו מכם ששובצו לשירות מילואים יקבלו תעודת מילואים ותעודת הערכה וכן צו התייצבות למילואים. אלו מכם שלא שובצו לשירות מילואים יקבלו תעודת פטור משירות ביטחון ותעודת הערכה. לאחר קבלת התעודות, תוכלו לצאת מהבקו"ם ולהריח את חיי האזרחות שזה עתה החלו ולהחליט מהו הצעד הבא שלכם כאזרחים.

חיילים משוחררים - מה עכשיו?
נכון, מתרוצצות לכם מחשבות ותוכניות רבות, יש לכם בוודאי רצונות ושאיפות שאתם רוצים לממש עכשיו או בעתיד, ואין זמן יותר טוב מלחשוב על עתידכם מביום השחרור.

כצעד ראשון, תוכלו לפנות ליחידה להכוונת חיילים משוחררים, שתשמח לעזור ולייעץ בכל דרך לגבי לימודים, עבודה, מענק שחרור וכדומה. כמו כן, תוכלו להתחיל לחפש עבודה, בין אם מדובר בעבודה מועדפת, עבודה זמנית או עבודה קבועה.

אם עבודה לא נראית לכם כרעיון טוב, תוכלו להתחיל לברר על לימודים – לימודי פסיכומטרי, לימודי תואר, קורסים והכשרה מקצועית למשתחררים או בכלל תבנו לעצמכם מסלול לטיול אחרי צבא שלכם.

למעשה, כחיילים משוחררים עומדות בפניכם אפשרויות רבות ורק צריך לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר. אל תחכו שיהיה לכם לחוץ בכיס, תפספסו את שנת הלימודים או החברים יטוסו לטיול בחו"ל בלעדיכם, תתחילו לחשוב על עתידכם כבר ביום השחרור!