איך תחפשו את העבודה האזרחית הראשונה אחרי פשיטת המדים

אחרי שפשטתם את המדים, חזרתם מהטיול הגדול בחו"ל והחלטתם מה הכיוון המקצועי שלכם (או מה בעצם אתם רוצים להיות כשתהיו גדולים), זה הזמן להתחיל לחפש את העבודה האזרחית הראשונה שלכם. יש סיכוי שבמקרה הטוב הרקורד המקצועי כולל קייטרינג, מלצרות או בייביסיטינג או במקרה הפחות אופטימאלי – ניסיון אפסי בעבודה בשכר.

ם נתוני פתיחה טובים יותר או פחות אתם יוצאים לדרך אזרחית חדשה ואתם נדרשים להוכיח כישורים והתאמה בהליך קבלה לעבודה. אז איך בעצם מתחילים לחפש ביעילות עבודה ראשונה כחיילים משוחררים? להלן מספר עצות לצליחת השלב עם מקסימום סיכויי הצלחה:

היכן מחפשים הצעות עבודה?
חיפוש עבודה יעיל ככל הניתן חייב להיעשות מבחינתכם בכל המישורים. כבר לא מספק כמו בעבר לפתוח מדור דרושים בעיתון ולסמן את המודעות הרלוונטיות. בימים אלו תידרשו להשקיע ולחפש מודעות דרושים בפלטפורמות שונות. החל מלוחות דרושים ואתרי הבית של חברות מובחרות במשק ועד הרשמה בחברות כוח אדם מהמוכרות בתחומן. כשמדובר בחיפוש עבודה באמצעות חברות אלו, כדאי להגיע לראיון מסודר בחברה על מנת שיוכלו להתרשם מרצינותכם ולא תיזכרו כשם בקובץ קורות חיים ושיהיו פנים מאחורי השם. כך הסבירות גבוהה שנציגי ההשמה יפנו אתכם להצעות העבודה המתאימות ולהמליץ עליכם בפני החברה המגייסת. לצד שיטות אלו, חשוב לנצל קשרים חברתיים ולפתח קשרי נטוורקטינג לצורך מציאת עבודה. יתכן שהחבר שלכם מהצבא התחיל לעבוד בחברה מכובדת שמגייסת עובדים בשיטת "חבר מביא חבר" בלבד ויוכל להעביר את קורות החיים שלכם בצירוף המלצה על התאמתכם למשרה. לפיכך כדאי לעדכן את כל המכרים, כולל החברים בפייסבוק וביתר הרשתות החברתיות בהן אתם פעילים על היותכם מחפשים עבודה.

איך מתאימים את עצמכם להצעות בשוק?
כדי להתאים באופן מיטבי להצעות עבודה בשוק, חשוב להכין קובץ קורות חיים מקצועי בהתאם לפורמט מובנה שניתן למצוא באינטרנט. על מנת שקובץ קורות החיים לא ייראה ריקני, כדאי להכניס את כל הפרטים הרלוונטיים שיוכלו להוכיח את התאמתכם למשרה. גם ללא ניסיון תעסוקתי קודם, כל עבודה הכוללת אינטראקציה עם אנשים וגם פעילות הדרכת נוער, ראוי שיכללו במסמך. כמו כן, פרטו את התפקיד שלכם במסגרת השירות הצבאי, לרבות המיומנויות והכישורים שנדרשו במסגרת התפקיד. ציינו במסמך את כל השפות ורמת הבקיאות בהן וכמובן ידע במחשבים. מבחינת נתוני ההשכלה, חשוב לציין כל הכשרה מקצועית שסיימתם לאחר התיכון. ישנם קורסים מקצועיים ייעודיים לחיילים משוחררים כמו למשל קורס הפקת אירועים, קורסים בעולם האינטרנט ואחרים שפותחים דלתות גם ללא ניסיון קודם בתחום. בכל מקרה חשוב שהנתונים במסמך יישקפו את כישוריכם בפועל ולא כדאי להעצים יתר על המידה כישורים או לציין כאלה שלא קיימים בפועל. במקרים מסוימים כדאי להכין מספר נוסחי קורות חיים בהתאם לכל תחום משרה, כאשר כדאי להדגיש בכל נוסח את הדרישות הקיימות והנדרשות בגוף הצעת העבודה. במידה ואתם מגישים מועמדות לעבודה במסגרת מכרזים (לרוב מדובר בגופים ציבוריים וממשלתיים), סביר להניח שתידרשו להציג מסמכים רשמיים כמו תעודות המעידות על השכלה והמלצות. חשוב לצרף את כל הנדרש כדי שלא תיפסל מועמדותכם.

ארגז כלים לחיפוש עבודה מוצלח
בחיפוש עבודה מקוון חשוב להתמקד בהצעות הרלוונטיות ביותר בהתאם לדרישות ולמגבלות שלכם בשטח. תוכלו למקד את החיפוש בהצעות עבודה בהתאם למיקום הגיאוגרפי המתאים והיקף וסוג המשרה המבוקשת. במידה והינכם מתכננים ללמוד והעבודה מתוכננת להשתלב עם הלו"ז הסטודנטיאלי, חפשו מלכתחילה הצעות בהיקף חלקי או כאלה המיועדות לסטודנטים. במידה ואינכם מנוסים בחיפוש עבודה, כדאי לשקול להצטרף להכוונה לגבי השתתפות במרכזי הערכה או בראיונות אישיים. כך שתוכלו להצטייד בכלים הנדרשים, להכיר את הצפוי להתרחש ולדעת כיצד כדאי להתנהג בסיטואציות מהסוג. ידע מקדים וכלים מקצועיים יוכלו להפחית את החששות והלחץ המתלווים לשלבים מלחיצים מהסוג ולהגדיל את סיכויי הקבלה שלכם לעבודה.