לימודי מכללה

לאחרונה צמחו לצידן של האוניברסיטות בארץ, מכללות ציבוריות שהן ברובן שלוחות של אוניברסיטות ותיקות בפריפיריות ולאחר מכן הוקמו מכללות פרטיות בכל רחבי הארץ.

הטרוניה השכיחה ביותר לגבי לימודי מכללה היא שכר הלימוד הגבוה, העומד סביב 25 אלף שקלים בשנה, פי שתיים או שלוש יותר מלימודים באוניברסיטה. יחד עם זאת, לצד העלות הגבוהה, ללימודי מכללה לא מעט יתרונות שהופכים את הלימודים בהן לכדאיים לרבים.

גובה שכר הלימוד בלימודי מכללה
לימודי מכללההסיבה העיקרית לגובה שכר הלימוד בלימודי מכללה, היא פשוט העובדה שהאוניברסיטאות ושלוחותיהן מסובסדות על ידי המדינה. בהעדר מימון ממשלתי, המכללות הפרטיות ממנות את קיומן מכספי תרומות ומכספי הסטודנטים. באופן פרדוקסלי החופש של המכללות הפרטיות ממימון ממשלתי, משחרר אותן גם מלחצים ומחלק ממנגנוני הבקרה והופך את ניהול המכללות לבריא וגמיש יותר. בזמן שההשכלה הגבוהה הממסדית בישראל נמצאת במשבר עמוק ומתמשך כבר שנים רבות, מכללות רבות פורחות ומתפתחות ומושכות אליהן סטודנטים מבטיחים רבים מידי שנה.

היתרונות בלימודי מכללה על פני אוניברסיטה
יש לא מעט יתרונות שמצדיקים לימודי תואר ראשון במכללות. למכללות המובילות יש היום יכולת להביא צוות אקדמי בכיר ואיכותי ולרכוש ציוד ואולמות לימוד ברמה גבוהה. יתרון נוסף שהופך לימודי מכללה לכדאיים עבור רבים, היא הגמישות בתוכנית הלימוד, שמאפשרת גם לימודים במסלול ערב, לאנשים שעובדים במשרה מלאה. היכולת להתפרנס כיאות תוך כדי לימודים אקדמים הופכת גם שכר לימוד גבוה למשתלם. בזכות מסלולי הלימוד הגמישים מתאפשר להרבה אנשים שבעבר לא הצליחו לעמוד בדרישות לסיים תואר ראשון בהצלחה. ספי הקבלה לחוגים מבוקשים באוניברסיטאות תמיד היו מוקד לביקורת קשה. בגלל הביקוש הרב ומספר המקומות המוגבל, התקשו מועמדים איכותיים להתקבל ללימוד במקצוע המועדף עליהם, בעוד שברור בתנאי הקבלה לא באמת מנבאים איכות מקצועית בעתיד. תנאי הקבלה בלימודי מכללה משתנים בין מכללות ובין חוגים שונים, אך ככלל, ספי הקבלה נמוכים יותר ומאפשרים כמעט לכל מי שמעוניין ללמוד, לעשות זאת.

יתרונות של בוגרי לימודי מכללה בשוק העבודה
יתרון מובהק נוסף של לימודי מכללה, בא לידי ביטוי פעמים רבות בקבלה למקומות עבודה לאחר סיום תואר ראשון ושני. בזמן שהאוניברסיטאות מושכות לכיוונים של מחקר והתעמקות בתיאוריה, בלימודי מכללה יש נטיה להתמקד בפרקטי ובשימושי. הרבה בוגרי לימודים במכללות יוצאים אל שוק העבודה כשבאמתחתם הרבה יותר ידע מעשי בתחומם מאשר בוגרי אוניברסיטה ומעסיקים רבים יודעים להעריך זאת ומעדיפים בוגרי לימודי מכללה על פני בוגרי אוניברסיטה.

מה כדאי לבחור
הגיע הזמן לקבל החלטה וכמובן יש לשקול את כל המרכיבים ולבחור את האופצייה המתאימה לנו ביותר. נתח גדול מאוד ממקבלי ההחלטה על תחילת הלימודים הינם חיילים משוחררים אשר צריכים להתחיל ולבנות את עתידם. כאן נכנס בגדול השיקול של עלות הלימודים. אמנם כפי שציינו לימודי מכללה עשויים להיות יקרים פי כמה מהלימודים באוניברסיטה אך בשיקלול כולל יש לחשוב גם על מרחק המוסד מבית הסטודנט ועל אפשרויות העבודה בזמן הלימודים. בשני המקרים יתרונן של המכללות מובהק- פריסה טובה יותר ואפשרויות רבות  ללמוד קרוב לבית. בנוסף יש יותר גמישות בבניית מערכת שעות גמישה שתאפשר עבודה במהלך התואר.