מכינה קדם אקדמאית

פעם היה תיכון, פסיכומטרי והופ – לאקדמיה! בלי ארגונים מראש, בלי הכנה ובלי שום אפשרות לדעת לאיזה מים אנחנו קופצים ואיך נרגיש שם, האם זה מתאים לנו והאם אנחנו כלל מבינים את השפה הזו.

היום, המכינה הקדם אקדמית הופכת את הנחיתה לרכה יותר, ועוזרת לנו להתמודד עם השינוי הגדול והמעבר לאקדמיה – מעבר מבורך וטוב, אך מעבר שטומן בחובו לא מעט התרגשות, פחדים ובעיות הסתגלות. בתור חיילים משוחררים חלק מן המחשבות שלנו (לצד פתיחת עסק, נסיעה ארוכה וגדולה לחו"ל ועוד) הן על אקדמיה. אנחנו רוצים לגדול ולהתפתח וחלק מן ההתפתחות בעולם שלנו כיום קשורה ללימודים. המכינה הקדם אקדמית עוזרת לנו לעשות את הצעד הראשון אל האקדמיה.

מטרות המכינה הקדם אקדמית
מכינה קדם אקדמאיתהמטרה הראשונה של המכינה הקדם אקדמית – כשמה כן היא – מכינה. המטרה הראשונה של המכינה הקדם אקדמית היא להכין אותנו ללימודים במוסד האקדמי בו היא נמצא ולהכין אותנו להתקבל אליו. האקדמיה שונה משאר מוסדות הלימוד שאנחנו מכירים והשפה בה שונה וכדאי ללמוד לפחות חלק מהשפה לפני שנכנסים ללימודים. המטרה השנייה של מכינה קדם אקדמית הוא לעזור לנו להסתגל לחיי האקדמיה. המעבר ללימודים אקדמיים מלווה תמיד בהתרגשות גדולה, ולא פעם גם בפחדים רבים ובבעיות הסתגלות. חלק מהתפקידים של המכינה הקדם אקדמית הוא לעזור לנו למתן את הפחדים ולהבין איך מתנהלים באקדמיה ולהסתגל למוסד בהדרגתיות.

מה עושים במכינה הקדם אקדמית?
במכינה הקדם אקדמית לומדים קורסים שונים ומגוונים אשר המטרה שלהם היא אחת – בסופו של דבר לעזור לנו להתקבל למוסד האקדמי ולהצליח בו. חלק מהקורסים במכינה חופפים למקצועות הבגרות וחלקם למקצועות הבחירה. חלק אחר מן הקורסים חופפים לקורסים אקדמיים וחלקם יכולים להיות אפילו קורסי מבוא ללימודים אליהם אתם מעוניינים להתקבל. במידה ויש צורך, ניתן במכינה הקדם אקדמית לעשות את בחינת הפסיכומטרי. בחלק מן המכינות משלימים בגרויות. כפי שאתם בטח יכולים להבין – מגוון האפשרויות והמסלולים במכינות הקדם אקדמיות הוא רב ביותר ומגוון ביותר. בסיום המכינה, במידה ותעברו אותה בהצלחה, בחלק מן המכינות הציונים מחליפים את ציוני הבגרות כך שאין צורך בבגרות, ואז ניתן להשתמש בציון של המכינה על מנת להתקבל למוסד הלימודים.

שני טיפים חשובים לקראת המכינה הקדם אקדמית
כיוון שהמגוון של המסלולים עצום, כדאי שתדעו לאן פניכם באקדמיה. המסלולים תואמים את מסלול הלימודים העתידי, ולפעמים גם משתנים אישיים שלכם (כמו גיל לדוגמא), ולכן כדאי שתהיו עם כיוון של מה אתם רוצים ללמוד כדי שלא תבזבזו לעצמכם זמן, כסף ואנרגיה. דוגמא למסלולים – מכינה טכנולוגית, מכינה למדעים, מכינה לעולים חדשים, מכינה לבני שלושים פלוס, מכינה למדעי הרוח, מכינה למדעי החברה ועוד.

טיפ שני, ועשו לעצמכם טובה ואמצו אותו אל חיקכם בחוזקה – בדקו היטב בעת הבירור וההרשמה היכן תקפים ציוניה והתעודות של המכינה אליה אתם נרשמים. רוב המכינות מכינות אתכם למוסד האקדמי בו הן נמצאות ותו לא, ואם תחליטו לאחר מכן לעבור למוסד אחר – התעודה של סיום המכינה פשוט לא תתפוס. בדקו היטב את הנקודה הזו והיו סגורים על המוסד בו אתם הולכים להשקיע וללמוד במכינה הקדם אקדמית. בהצלחה!