לימודים במכללה

השתחררתם מהצבא והלימודים האקדמיים מתרוצצים לכם בראש? כדאי לשקול היטב היכן כדאי לכם ללמוד לתואר, אוניברסיטה או מכללה? הנה כמה פרטים על לימודים במכללה.

לימודים במכללה – יתרונות וחסרונות
השתחררתם מהצבא ואתם חושבים על לימודים אקדמיים? כדאי לדעת שכבר מזמן לימודים אקדמיים זה לא רק לימודים באוניברסיטה. מיותר להזכיר כי יש גם מכללות וגם בהם אפשר להשלים לימודים אקדמיים בכל תחום ברמה גבוהה מאוד. בין המכללות הפופלאריות כיום תמצאו את סמינר הקיבוצים, מכללת אורנים, ועוד. אם אתם כבר חרדים מפני הבחינה הפסיכומטרית וחוששים שתעודת הבגרות שלכם לא תספיק לכם כדי לעמוד בתנאים המחמירים של האוניברסיטה, לימודים במכללה עשויים לתת לכם את ההזדמנות השווה ללמוד כל תחום שתחפצו בו.

היתרונות של לימודים במכללה
היתרון הראשון הוא שלא תאלצו לוותר על מה שאתם חולמים ללמוד ולרכוש בו ידע ותואר אקדמי רק משום שאין לכם ציון פסיכומטרי מתאים. לימודים במכללה יפתחו לכם את השער ללימודים, השער הזה סביר להניח שיהיה נעול בפניכם באוניברסיטה אם אין לכם ציון גבוה בפסיכומטרי ותעודת בגרות מתאימה. צריך לזכור שאוניברסיטאות חייבות להשתמש בכלים של מבחן פסיכומטרי ותעודת בגרות לצורך סינון המועמדים כיון שהביקוש לאוניברסיטה הוא גדול מאוד ביחס למספר מקומות הלימוד. היתרון בלימודים במכללה הוא שהסינון הזה הוא הרבה פחות נוקשה.

לימודים במכללה הם בעלי יתרונות רבים, אם אתם בוחנים איפה כדאי לכם ללמוד, קחו בחשבון שהאפשרות לשלב לימודים באוניברסיטה יחד עם עבודה היא כמעט בלתי אפשרית. הלימודים באוניברסיטה הם בתוכנית לימודים מוגדרת מראש, אין הרבה גמישות בשעות הלימוד ואתם מתחייבים לעמוד בתנאים הנוקשים של כל קורס. לעומת זאת לימודים במכללה מאפשרים לכם לבחור את תוכנית הלימודים בצורה יותר גמישה והם בהחלט מאפשרים לכם לשלב עבודה עם לימודים אקדמיים. היתרון בכך הוא גדול מאוד כיון שכך יש לכם את ההזדמנות לצבור גם ניסיון תעסוקתי תוך כדי לימודים. יתרון נוסף של לימודים במכללה הוא ביחס האישי שסטודנטים זוכים לו במכללה. באוניברסיטה לעומת זאת יש פחות יחס אישי.

החסרונות של לימודים במכללה
לימודים במכללה אמנם מאפשרים לימודים אקדמיים ברמה גבוהה ומוכרים ע"י המועצה להשכלה גבוהה אך עדיין ללימודים אקדמיים באוניברסיטה יש יתרון מבחינת יוקרת התואר. ייתכן והמעסיק שאליו תגיעו לריאיון עבודה יסתכל קצת אחרת על תואר מאוניברסיטה בהשוואה לתואר ממכללה. הלימודים באוניברסיטה תמיד נחשבו יוקרתיים יותר אך כדאי לדעת שהפער הזה בין תואר מאוניברסיטה לבין תואר ממכללה הולך ומצטמצם. התואר מאוניברסיטה לא בהכרח יקנה לכם יתרון בעיני המעסיק.

החיסרון של לימודים בחלק מן המכללות הוא בעיקר במחיר, הלימודים במכללה פרטית הם יקרים מאוד בהשוואה ללימודים באוניברסיטה. אין שום סבסוד במכללה ושכר לימוד לשנת לימוד אחת עשוי לעלות כמו שכר הלימוד לכל התואר כולו באוניברסיטה. הלימודים במכללות פרטיות יקרים אך יחד עם זאת אפשר למצוא גם מכללות שבהן שכר הלימוד מופחת יותר. חשוב לציין באותה נשימה, כי כיום המועצה להשכלה גבוהה מכירה בהרבה מכללות ולאט לאט ישנן יותר ויותר מכללות אשר שכר הלימוד בהן כן מסובסד והוא כן שכר לימוד אוניברסיטאי לכל דבר. גם מבחינת הלימודים עצמם יש הבדל בין לימודים באוניברסיטה לבין לימודים במכללה. ייתכן ויש חיסרון מסוים בעובדה שתוכנית הלימודים במכללה מכוונת לפרקטיקה בעיקר לעומת תוכנית הלימודים באוניברסיטה שמכוונת למחקר והעמקה בתיאוריות. כדאי לקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות לפני שמחליטים וכך לבצע החלטה חכמה יותר ובכל מקרה שיהיה בהצלחה בלימודים.