לימודי חינוך והוראה

לימודי חינוך הם הדרך הטובה ביותר עבור מי שמבקשים להיות אנשי מקצוע בתחום החינוך, ללוות ילדים בשנות לימודיהם ולהיות להם מובילים ומורי דרך. המשיכו לקרוא.

אם במהלך השירות הצבאי שלכם גיליתם שאתם נהנים להדריך ולא רעים בלהסביר ולהוביל – יכול להיות שהעמוד הזה נכתב בדיוק בשבילכם. לימודי חינוך הם הדרך הטובה ביותר עבור מי שמבקשים להיות אנשי מקצוע בתחום החינוך, ללוות ילדים בשנות לימודיהם ולהיות להם מובילים ומורי דרך. דווקא בימים אלה בהם הביקורת כלפי מערכת החינוך היא קשה, דווקא כאשר מצויה מערכת החינוך בשפל תדמיתי, דווקא עכשיו נוכח הסערה הציבורית הקיימת בנושא חשוב להכשיר אנשי מקצוע טובים בתחום החינוך, שיסייעו להחזיר עטרה ליושנה ואת התלמידים להישגים גבוהים.

מה כוללים לימודי חינוך?
לימודי חינוך הם לימודים של מקצוע מרתק ומבוקש, המאפשר לבוגריהם את הזכות להשתלב במערכת החינוך של ישראל ולחזק אותה בצורה משמעותית. במסגרת לימודי חינוך זוכים הסטודנטים ללמוד כיצד לפתח תוכניות לימוד והערכה, לומדים את עקרונות החינוך הרגיל והחינוך המיוחד וזוכים ללמוד שיטות הוראה שונות בהם יוכלו לעשות שימוש בשלב מאוחר יותר. במהלך לימודי חינוך בוחרים לעצמם הסטודנטים את מסלול ההתמחות המבוקש – לימודי חינוך לגיל הרך, לבית הספר היסודי, לבתי הספר העל יסודיים או לימודי חינוך מיוחד. בכל אחד מהמסלולים אלה ידרשו תכונות אופי והכשרה מקצועית שונה של הבוגרים, לפיכך נדרש כל סטודנט לבחור את התחום הקרוב ביותר אל נטיות ליבו. כך לדוגמא, לימודי חינוך לגיל הרך מתמקדים בהתפתחות הילד ובהקניית יכולות למידה ראשוניות, בעוד לימודי חינוך לבתי הספר העל יסודיים פונים יותר אל גיל הנעורים, על המורכבות והקושי המאפיינים את הגיל. בנוסף אל בחירת שכבת הגיל המיועדת, נדרש כל סטודנט לימודי חינוך לבחור גם התמחות מקצועית. כך לדוגמא, יכול לבחור סטודנט לימודי חינוך בהתמחות בהוראת המתמטיקה, הוראת השפה, אנגלית, מדעים, אומנות ועוד רבים. בצורה זו יכולים בוגרי לימודי חינוך להמשיך אל תעודת הוראה ולסיים את לימודיהם, כשהם מורים מן המניין המוכשרים ללמד את המקצוע שלמדו. חשוב להבין כי לימודי חינוך אינם מיועדים רק למי שרואים עצמם מורים, כי אם מיועדים לטווח מרשים של בעלי מקצוע, וכן לכל מי שמעוניין ללמוד ולהבין את ההתנהלות של מערכת החינוך.

כמה זמן אורכים לימודי חינוך?
משך לימודי חינוך תלוי בסוג התוכנית אליה נרשם הסטודנט ובהיקף הלימודים המבוקש. תוכנית בסיסית של לימודי חינוך נמשכת כשלוש שנים, בהם ניתן לשלב לימודים במקצועות דו חוגיים נוספים (דוגמת כלכלה, פסיכולוגיה וכו´). המעוניינים לקבל גם תעודת הוראה בסיום לימודי חינוך ידרשו להמשיך לשנת לימודים אחת נוספת (רביעית).

מהן האפשרויות התעסוקתיות והלימודיות העומדות בפני בוגרי לימודי חינוך?
האפשרויות העומדות בפני בוגרי לימודי חינוך הן רבות ומגוונות. בראש ובראשונה יכולים לימודי חינוך לעסוק כמובן כמורים בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים, ממלכתיים ופרטיים. בנוסף, יכולים בוגרי חינוך לעבוד במשרד החינוך עצמו, לעסוק בפיתוח תוכניות למידה ובהכוונת מורים, להשתלב בשוק הפרטי כמורים פרטיים, וכמובן – להמשיך אל לימודי חינוך לתואר שני. חשוב לדעת, כי במהלך עבודתם כמורים יזכו בוגרי לימודי חינוך למגוון רחב מאוד של קורסים והשתלמויות, אותם יוכלו לנצל על מנת להרחיב אופקים ולהמשיך להתמחות בעבודתם.

כיצד לבחור מוסד לימודי עבור לימודי חינוך?
על מנת לבחור מוסד לימודי עבור לימודי חינוך נדרש לבצע סקר שוק מקיף ומעמיק, זאת לנוכח מספרם הרב של בתי הספר והאוניברסיטאות המציעות לימודי חינוך לסוגיו. בין הדברים שיש לבדוק בדרך אל לימודי חינוך הן הפילוסופיה העומדת מאחורי מוסד הלימודים, את תוכנית הלימודים והתכנים המועברים בה, את תנאי הקבלה, את רמת הליווי הניתנת לתלמידים במהלך לימודי חינוך , את היקף ההתנסות המעשית שכוללים לימודי חינוך באותו מוסד חינוכי, וכן את העזרה והסיוע אותו מגיש המוסד לבוגרי התוכנית במציאת עבודה.