לימודי רפואה משלימה

בימינו קשה שלא לדעת מה זה רפואה משלימה, גם אם לא ברור לנו בדיוק מה זה אומר, עדיין מושגים כמו יוגה, צ'אקרות, אנרגיות (חיוביות) ומדיטציה כבר השתרשו

במציאות של היום, הרפואה המשלימה כבר קיבלה הכרה רחבה. היום גם בקופות החולים מציעים לנו שיטות טיפול שהם ממשפחת הרפואה המשלימה, יש רופאים רבים שממליצים על שיטות טיפול כאלו ואחרות וגם תחום לימודי רפואה משלימה הלך והתפתח עם העלייה בביקוש ובהתעניינות לשיטות הטיפול והריפוי של הרפואה המשלימה.

לימודי רפואה משלימה הם מבוקשים היום בגלל שיש ביקוש גדול למטפלים בתחומים שונים של רפואה משלימה. מטרת הלימודים הינה להכשיר מטפלים ומרפאים בשיטות הריפוי השונות של הרפואה המשלימה. למי שמעוניין בלימודי רפואה משלימה פתוחים בפניו אינספור מסלולי לימוד בתחומים השונים. תחומי הלימוד הם רבים ומגוונים ולמי שמעוניין בלימודי רפואה משלימה, צריך לבחור תחום לימוד אחד ולהתמחות בו.

רפואה משלימה מציעה דרך שונה ואלטרנטיבית לרפואה המקובלת והמדעית יותר (רפואה קונבנציונאלית) לטיפול במחלות ובכאבים. יש מי שרואה ברפואה המשלימה כלי טיפול משלים לרפואה הרגילה, זו הגישה הנפוצה כיום אך יש אנשים שמתייחסים לרפואה המשלימה כתחליף אמיתי לרפואה הקונבנציונאלית וכשהם חולים הם לא הולכים לרופא אלא מעדיפים טיפול אלטרנטיבי.

הבסיס של רפואה משלימה והבסיס ללימודי רפואה משלימה בכל תחומי הלימוד הוא העיקרון הבסיסי של טיפול בגוף דרך הנפש ללא צורך בתרופות שנותן הרופא וללא צורך במכשור רפואי של הרפואה הרגילה.

אם אתם מתעניינים בלימודי רפואה משלימה תמצאו המון נושאי לימוד במכללות שונות המעניקות את ההכשרה הדרושה ואת ההתמחות הדרושה כדי להפוך לבעלי מקצוע מטפלים מקצועיים בתחום ההתמחות. בכל התחומים הלימודים מתרכזים בפילוסופיה של כל שיטת טיפול, לימודי אנטומיה, לימודי פיסיולוגיה ולימודים ספציפיים של שיטת הטיפול הכוללים גם לימוד מעשי.

לימודי שיאצו
שיאצו הוא מונח ידוע אך מעט מאוד יודעים מה המשמעות של שיאצו. שיטת לימוד זו מקורה ביפן, ופירוש המילה שיאצו הוא לחץ בעזרת האצבעות (שי-אצבע, אצו-לחץ). בעזרת מגע ולחץ במקומות הנכונים השיאצו מתיימר ליצור איזון של אנרגיה בגוף. לימודי שיאצו מלמדים לזהות את המקומות בגוף שבהם יש חוסר אנרגיה או עודף אנרגיה ולאזן את האנרגיה בגוף בעזרת לחץ עם האצבעות  ובעזרת העברת אנרגיה ממרכזי האנרגיה בגוף אל אותם מקומות חסרי אנרגיה בגוף. שיטת השיאצו שואפת ליצור הרמוניה ואיזון בגוף ובדרך זו לטפל במחלות ומכאובים. לימודי שיאצו כוללים לימוד של טכניקות טיפול ע"י מגע.

לימודי יוגה
לימודי רפואה משלימהלימודי יוגה הם תחום נוסף ששייך לרשימת לימודי רפואה משלימה. גם שיטת ריפוי זו מקורה כמובן במזרח הרחוק ופירוש המילה יוגה הוא איחוד. בלימודי יוגה יש דגש על לימודי נשימות, מדיטציה, תנועה, הרפיה, תרגילי ריכוז. מטרת היוגה היא לימוד דרך חיים שמשלבת ויוצרת איחוד בין גוף ונפש. יוגה נוגעת לתחום של פעילות גופנית ותזונה נכונה ובמסגרת הלימודים לומדים איך לבצע פעילות גופנית המשלבת גוף ונפש, פעילות שאמורה להביא להתחזקות פנימית נפשית ולא רק גופנית.

לימודי עיסוי
לימודי עיסוי נכללים גם הם בין הנושאים של לימודי רפואה משלימה, עיסוי ברפואה משלימה הוא הרבה מעבר למסאז´ נעים ומפנק אלא הוא שיטת ריפוי שמטרתה להביא לאיזון והרמוניה של גוף ונפש. לימודי עיסוי עוסקים בשיטות עיסוי שונות שמטרתם לרפא כאבים ומחלות.

רפואה סינית
לימודי רפואה משלימה כוללים כמובן גם את לימודי רפואה סינית. לימודי רפואה סינית כוללים את שיטת הטיפול של דיקור סיני וטיפול באמצעות צמחי מרפא ותזונה טבעית. שיטת הרפואה הסינית היא עתיקה מאוד ומטרתה ליצור איזון בזרימה של האנרגיה ולהביא לזרימה תקינה של האנרגיה בגוף. במסגרת לימודים אלה, לומדים דיקור סיני בעזרת מחטים,לומדים תזונה סינית וריפוי בעזרת צמחי מרפא שונים.

לימודי נטורופתיה
לימודי נטורופתיה הוא תחום נוסף בלימודי רפואה משלימה. נטורופתיה מבוססת על העיקרון שאורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית ותזונה נכונה הוא אמצעי הריפוי הטוב לגוף. לגוף למעשה יש את הכוח לרפא את עצמו. לימודי נטורופתיה עוסקים בכמה תחומים ובניהם לימוד תזונה בריאה, לימוד צמחי מרפא לימודי טיפול במגע, לימודי עיסוי. הדגש בלימודי נטורופתיה הוא בלימודי תזונה.

שיטת טיפול נוספת שניתן ללמוד במסגרת לימודי רפואה משלימה היא לימודי הילינג, לימודים אלה נחשבים למורכבים יותר. התמחות בתחום ההילינג דורשת רוחניות גבוהה ואמונה בתורת האנרגיה. במסגרת לימודי הילינג, לומדים להעביר אנרגיה באמצעות כפות הידיים או באמצעות אבנים. לימודי הילינג כוללים לימוד מעמיק של מרכזי האנרגיות (צ´אקרות)  ועוד מגוון רחב של נושאים הקשורים באנרגיה.

אז איפה אפשר ללמוד רפואה משלימה?
2 מקומות בהם ניתן ללמוד הם מכללת רידמן הוותיקה ומכללת מהות.