לימודי הנדסה

מה גורם לביקוש הגדול כל כך לתחומי לימודי הנדסה? זה מעניין, מקצוע המנדס הוא מבוקש מאוד בשוק ויש מגוון רחב מאוד של תחומי לימוד.

לימודי הנדסה הפכו לפופולאריים ביותר בימינו, אם אתם כחיילים משוחררים כבר חושבים על התואר האקדמי אתם בטח כבר יודעים שהדרך להיכנס לתפקידים נחשקים בתחום ההייטק עוברת הרבה פעמים דרך לימודי הנדסה. מהנדסים יש במגוון רחב מאוד של תחומים, הדבר הראשון שצריך לדעת על לימודי הנדסה הוא שהלימודי הנדסה יכולים להיות בתחומים שונים ומגוונים. למעשה, היום לימודי הנדסה לא נקשרים בהכרח לעולם הייטק, המחשבים, החשמל והבנייה, אלא גם לתחומי הניהול, הרפואה, התעשייה או החקלאות. לימודי ההנדסה אומנם כוללים את אותם יסודות לימוד כלליים של מדע וטכנולוגיה, אך דורשים גם התמחות בהתאם לתחום הלימוד הנבחר.

אז מה זה בעצם הנדסה?
ההנדסה מבוססת על המדע והיא מאפשרת בנייה והקמה של מוצרים חדשים ופיתוח טכנולוגיה על בסיס תיאוריות מדעיות.

אילו תחומי לימודי הנדסה קיימים?
אחד מתחומי הלימוד הוא הנדסה אזרחית העוסקת בהנדסת מבנים ותשתיות. מהנדסי בנייה אחראים על התכנון וההקמה של מבנים. בלימודי הנדסה אזרחית לומדים את ההתמחות בתחום מבנים ובניינים רבי קומות, תכנון תשתיות כמו כבישים, גשרים ומתקנים. הנדסה אזרחית מכשירה את הלומדים להיות מהנדסי בנייה המנהלים פרויקטים בתחום הבנייה ואחראים לעמידותם של מבנים ולבנייתם התקנית.

לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה
תחום פופולארי מאוד בקרב הלומדים בתחום ההנדסה. לימודים אלה עוסקים בהקניית ידע של תכנון מעגלים חשמליים ובניית מכשירים אלקטרוניים כמו מחשבים, מכשירי תקשורת, מערכות רכב. הנדסת חשמל ואלקטרוניקה עוסקת גם בייצור של תעשייה צבאית. לימודי הנדסה נקשרים למחשבים בגלל תחום לימודי הנדסת תוכנה המלמדת את ההתמחות בפיתוח תוכנה ובהתמחות במערכות המחשב. ברוב המקרים הנדסת תוכנה משולבת עם תחום הנדסת החשמל והאלקטרוניקה. לימודי הנדסה נוספים הם הנדסה גרעינית העוסקת בתחום הכורים הגרעיניים. הנדסה גרעינית הכרחית לטיפול בכורים גרעיניים, תכנון של כורים גרעיניים וכמו כן טיפול, השגחה,בקרה ותחזוק של כל המתקנים שיש להם קשר לכור הגרעיני.

תחום מבוקש נוסף בתחום לימודי הנדסה הוא הנדסת תעשייה וניהול, תחום זה משלב בין טכנולוגיה לכלכלה. מטרת הלימודים היא מכשיר מהנדסים המתמחים בניהול מערכת הייצור של החברה. מהנדסי תעשייה וניהול יודעים לענות לצורכי חברה בכל הקשור לאספקה מהירה של מוצרים. הנדסת תעשייה וניהול הינו תחום מבוקש מאוד היום בשל הביקוש הגבוה והתחרות הגוברת בין החברות.

שנקר, בית הספר להנדסה ולעיצוב, מנהל מחלקה מפותחת מאוד בתחום הנדסת תעשייה וניהול. לימודי הנדסה בשנקר מציעים  לתלמידים מעבדות מחשבים מתקדמות  ואפשרות לתרגול התוכנות המתקדמות ביותר בתחום.

לימודי הנדסה בשנקר כוללים גם לימודי הנדסת פלסטיקה המציעים התמחות בפלסטיקה ופולימרים ומכשירה מהנדסי פלסטיקה וגומי.

לימודי הנדסה רפואית מכשירים את התלמידים להיות מהנדסים בתעשייה הרפואית. במסגרת לימודי הנדסה רפואית לומדים מערכות מידע רפואי ומכשור רפואי. מהנדסים רפואיים יודעים להתאים את הטכנולוגיה לרפואה והם מסוגלים לפתח מכשירים רפואיים מתוחכמים.

לימודי הנדסה אפשר ללמוד באוניברסיטאות בארץ ובמכללות המתמחות בתחומי ההנדסה, תנאי הקבלה הם די נוקשים והלימודים עצמם אינטנסיביים מאוד ודורשים הרבה מאוד השקעה אך אלה לימודים מלאי עניין וכאמור מבוקשים מאוד.