לימודי ראיית חשבון

לימודי ראיית החשבון הם לימודים אשר נועדו להכשיר את הסטודנט לקראת מקצוע: רואה חשבון. לימודי ראיית חשבון נחשבים לימודים יוקרתיים, המקנים אפשרויות רבות לעתיד.

לימודי ראיית החשבון הם לימודים אשר נועדו להכשיר את הסטודנט לקראת מקצוע: רואה חשבון. לימודי ראיית חשבון נחשבים לימודים יוקרתיים, אשר מקנים למי שסיים אותם אפשרויות רבות לעתידו. בשנים האחרונות מקצוע ראיית החשבון עבר מהפכה עם אימוץ התקינה הבינלאומית בישראל. אימוץ חוקים חדשים, במקביל עם שינויים רוחביים שהתרחשו, העלו את הצורך ברואי חשבון, ובאופן ישיר עלתה קרנה של לימודי ראיית חשבון בעיני סטודנטים פוטנציאליים.

מה אני מקבל באמצעות לימודי ראיית חשבון?
ראשית, יש להסביר מהם לימודי ראיית חשבון: בשלב הראשון, יש לעשות תואר בראיית חשבון. תואר זה הינו תואר ככל מקצוע אחר: המסיים לימודי ראיית חשבון מקבל תעודה המקנה לו תואר ראשון. עם זאת, וכאן הדגש העיקרי: מי שמסיים לימודי ראיית חשבון זכאי להמשיך וללמוד שנה נוספת, ולנסות להשיג רישיון לעסוק בראיית חשבון. כלומר, לימודי ראיית חשבון הם מחד תואר, ומצד שני נותנים אופציה לרישיון לעסוק במקצוע.

היכן ניתן ללמוד ראיית חשבון?
בעבר, לימודי ראיית חשבון התרכזו בעיקר באוניברסיטאות. עם זאת, בשנים האחרונות אנו עדים בביקוש גואה לבוגרים שסיימו לימודי ראיית חשבון: במקביל, מקומות נוספים, בעיקר מכללות מקומיות, הציעו מסלולים שונים הכוללים לימודי ראיית חשבון. כיום ניתן להתעמק בלימודי ראיית חשבון במספר רב של מכללות באזורים שונים בארץ, המציעות קורסים שונים בחשבונאות כדוגמת יסודות החשבונאות ומבוא לחשבונאות.

האם לימודי ראיית חשבון נחשבים כלימודים קשים?
ובכן, קשה לקבוע מסמרות באשר ללימודי ראיית חשבון: מחד, ניתן לומר בביטחון כי לימודי ראיית חשבון דורשים השקעה רבה, ומאידך, סביר להניח כי מי שיתמיד בלימודי ראיית חשבון יצליח בהם. ספק אם ניתן לומר דבר דומה על מקצועות לימוד כדוגמת פיזיקה או הנדסה, שהשקעה בהם אינה ערובה להצלחה. ספק אם מי שישקיע בקורסים ביסודות החשבונאות ומבוא לחשבונאות לא יקצור פירות בדמות ציונים טובים.

רגע… אז מה בעצם קורה אחרי שאני מסיים לימודי ראיית חשבון?
עם סיום לימודי ראיית חשבון סטודנט נדרש לסיים התמחות בחשבונאות במשך שנתיים ימים וכן לגשת לבחינות סופיות של מועצת רואי החשבון. כאמור, סיום לימודי ראיית חשבון מקנה תואר ראשון, ועל מנת לזכות ברישיון לעסוק בראיית חשבון יש למלא תנאים נוספים.

איזה קורסים עליו לעבור במסגרת לימודי ראיית חשבון?
הקורסים הנפוצים ביותר במסגרת לימודי ראיית חשבון הם קורסים כדוגמת יסודות החשבונאות, מבוא לחשבונאות או פיננסית א´. קורסים אלו – יסודות החשבונאות ומבוא לחשבונאות – הם למעשה קורסי מבוא בסיסיים המסייעים לסטודנט להכיר את עולם לימודי ראיית החשבון.

כיצד ניתן לדעת האם לימודי החשבונאות מתאימים לי?
ההמלצה הכי טובה שנוכל לתת לכם היא להגיע לשיעור בחשבונאות באחת המכללות או אוניברסיטאות בתור "מקשיב חופשי" – מותר לכם להיכנס ולהקשיב לשיעור גם אם לא שילמתם את שכר הלימוד. אופציה נוספת היא להיכנס לאתר שמלמד חשבונאות באינטרנט ולצפות שם בשיעור לדוגמא. הנקודה היא שלא לכל אחד מסלול ראיית החשבון מתאים ומעניין ועדיף לגלות את זה לפני תחילת הלימודים במידת האפשר.